Воени вежби за можен кинески напад- Тајван подигна авиони и ги активира ракетните системи на островот

Тајванските власти утринава објавија дека во саботата во Тајванскиот теснец биле откриени голем број кинески авиони и воени бродови кои учествуваат во воени вежби и дека е во тек можен „симулиран напад“ врз островот, пренесува Си-Ен-Ен.

Властите во Тајпеј соопштија дека некои авиони и бродови ја преминале чувствителната „средна линија“ во теснецот, кој го дели Тајван од Кина.

– Нашата армија испрати предупредувања, ангажираше авиони и бродови и активираше ракетни системи, како одговор на оваа ситуација – соопштено е.

Кина сè уште не ја коментираше целта на воените вежби во сабота. Последната тензија доаѓа по серијата воени вежби спроведени од Кина по посетата на претседателката на американскиот Конгрес Ненси Пелоси во четвртокот, пренесе Телеграф.рс.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...