Во советот на општина Тетово влегуваат Беса со 12, ДУИ со 11 советници

Според првичните резултати на Државната изборна комисија (ДИК) БЕСА доби 9.620 гласа и освои 12 советнички места. Потоа следува ДУИ со 8.702 гласа и 11 советнички места, ВМРО – ДПМНЕ освои 3.332 гласа и ќе има четвроица претставници во Советот, СДСМ со 1.953 гласа освои две советнички места а по еден советник ќе имаат Алтернатива со 1.118 гласа и ДПА со 1.058 гласа.

Споредено со претходниот состав на советот на Тетово, победник е БЕСА која тогаш имаше 8 советници а сега има четири повеќе, како и ДУИ кои имаше 10 советници а сега еден повеќе. Алијанса во минстиот состав имаше тројца советници а сега не освои ниту еден како и ДПА кој загуби едно место. ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ стануваат како претходно, со четири односно два советника. Во Советот сега влегува Алтернатива со еден советник.

Лидерот на Беса и градоначалник на Тетово, Биљал Касами, се огласи по прогласувањето победа.

„Беса победи денеска во коалиција со тетовци затоа тие се победници на оваа трка и тетовци ја заслужуваат мојата бескрајна посветеност до крајот на мандатот“, изјави Касами.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...