Во што е тајната на беспрекорната чистота во Јапонија?

Јапонија е позната по тоа што се многу уредни и што се грижат за чистотата во својата земја, односно секој град и секоја установа.

Секоја земја има свои обичаи и свои правила кои мора да ги почитуваат сите кои живеат во неа. Додека за едни земји нешто делува необично, за други тоа е сосема во ред и нормално. Сепак, не би било интересно ако е поинаку, зарем не?

Една од земјите која има чудни правила секако е Јапонија. Покрај тоа што во оваа земја плаќате парична казна ако со автомобил испрскате пешак или што е забрането да живеете одвоено од сопругата или сопругот без оправдана причина, во Јапонија постои и едно правило кое делува тешко остварливо, но на Јапонците им оди од рака.

Имено, во Јапонија на улиците речиси да нема канти за отпадоци, ни улични чистачи, но се е многу чисто и на улицата нема да забележите празни ќеси или отпушоци.

Јапонија е позната по тоа што се многу уредни и се грижат за чистотата на својата земја, односно секој град и секоја установа.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...