Во Далмација паѓаше град со големина на орев

Невреме имаше во Далмација во Хрватска, а на островот Вир паѓаше град со големина на орев.

Тие оставиле траги и на возилата, објави Индекс.хр. Температурата во попладневните часови нагло се намали.  Словенец кој бил на островот кажал дека изгледало како да паѓа обичен дожд, но потоа следело невреме.  На Балканот деновиве имаше многу високи температури и пожари. Во 2019 и 2020 година во повеќе наврати имаше невреме и поплави во Далмација.

Видео) Невреме во Далмација, на островот Вир паѓаше град со големина на орев

 

ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...