Во Челзи никој не сакал да ја земе „деветката“ затоа што мислат дека е проколната!

Тимот на Челзи е во потрага по нов напаѓач, а германскиот стратег Томас Тухел истакна дека бројот 9 е слободен затоа што никој не сака да го земе.

Последен кој го носеше овој број беше Ромелу Лукаку, а неговите настапи во Челзи се само уште една причина повеќе за вакво верување. Пред Лукаку „деветката“ ја носеа Торес, Мората, Креспо, Игуаин и Фалкао. Ниту еден од овие играчи не ги исполни очекувањата.

„Луѓето тука ми зборуваат дека таа е проколната. Не е оставена од тактички причини, никој не сака да ја земе. Чекаме да дојде некој кој би сакал да ја земе. Изненадувачки е што никој не ја сака „деветката“. Во клубот ми зборуваат за сите кои не биле успешни и не сакаат да ја носат“, изјави Тухел.

Во Челзи најдобриот напаѓач во последните две децении беше Дидие Дрогба тој играше со „11-ка“, во добро светло се претстави и Диего Коста со „19-ка“ на грбот.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...

Џабе милијардите: На натпревар во Саудиска Арабија присуствуваа 61 гледач

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQСаудиска Арабија вложува милијарди во фудбалот и веќе во лигата во оваа земја...