ВМРО и Мицкоски против албанскиот премиер, Рама

Димитар Ковачевски не го штити, туку го продава македонскиот идентитет и Македонија, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ откако се појави видео од вчерашниот самит на Процесот за соработка на Југоисточна Европа, во Солун.

На снимката се гледа како албанскиот премиер, Еди Рама, на германскиот канцелар Олаф Шолц, шеговито му го претставува Ковачевски како премиер на идната Западна Бугарија, што предизвика смеа кај присутните и кај македонскиот премиер.

„Едно зборува пред камерите, а зад камерите гледаме како се смее и одобрува Македонија да се нарекува Западна Бугарија.

Ковачевски и ова СДСМ се антидржавни елементи преку кои Македонија доживува понижувања“, се наведува во партиската реакција во која се бара поради ваквиот, како што се вели, скандалозен гест, Ковачевски веднаш да си даде оставка и да се извини.

„Во стилот на измеќар од Македонските народни приказни го видовме како се смее и одобрува едно од најголемите понижувања за Македонија. Еден Заев се замени со друг, во ликот на Ковачевски“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...