Владата одобри финансиски средства на ЕСМ за справување со кризата во снабдување со електричната енергија

Владата денеска донесе Одлука со која се одобруваат финасиски средства во висина од 3. 100.000.000, 00 денари на Акционерското друштво за  производство на електрична енергија, Електрани на Северна Македонија за справување со кризната состојба во снабдувањето со електрична енергија во државата.

Овие средства се обезбедени од Буџетот на Република Северна Македонија со чии средства Електрани на Македонија треба да обезбедат дополнителни количини на електрична енергија за зголемување на производството на електрична енергија како и за обезбедување на потрените суровини како јаглен, мазут и други средства со цел успешно справување со енергетската криза.

ПОСЛЕДНИ

Навивачите се жалат: Покривот на „Олд Трафорд“ пропушта вода 🎥

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMМанчестер Јунајтед има проблем со резултатите на теренот, но тие не се единствените...

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...