Висок функционер на украинското разузнавање пронајден мртов

Регионален шеф на украинската разузнавачка служба СБУ е пронајден мртов во неговиот дом во централна Украина, соопшти канцеларијата на јавниот обвинител. Олександр Наконечни беше пронајден од неговата сопруга со прострелни рани во соба во нивниот стан во градот Кропивницки во саботата, откако слушнала пукање. Полицијата отвори истрага за смртта.

Локалниот политичар Андриј Лаврус на Телеграм напиша дека Наконечни се застрелал. Информацијата не можеше да се потврди независно. Наконечни бил на чело на СБУ во регионот Кировоград од јануари 2021 година.

 

Во јули, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги отпушти генералниот обвинител на земјата Ирина Венедиктова и шефот на СБУ, неговиот пријател од детството и поранешен деловен партнер Иван Баканов, наведувајќи десетици случаи на соработка со Русија од страна на официјални лица во нивните агенции.

Зеленски рече дека ќе има ревизија на персоналот на СБУ и неколку високи функционери во агенцијата се отпуштени во текот на изминатите неколку месеци.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...