Викендов поставен рекрод во Серија А – направен е најбрзиот пенал!

Викендов беше испишана нова историја во Серија А откако беше направен најбрзиот пенал од почетокот на еден натпревар.

Велшанецот Итан Емпаду не може да биде горд на рекордот кој го постави во натпреварот помеѓу Лацио и Специја. Емпаду успеа да направи пенал со фаул во својот шеснаесетник после само 39 секунди поминати на теренот.

Претходниот рекорд го држеше Матија Де Шиљо кој додека го носеше дресот на Милан направи пенал за 42 секунди против Наполо фаулирајќи го Марек Хамшик на дербито на 3. мај 2015 година.

Пеналот кој го направи Ампаду Лацио не го реализираше, меѓутоа многу брзо потоа неговиот тим имаше негатива од 2:0 на крајот на полувремето. За Ампаду ова е втора сезона во италијанскиот фудбал, а тука настапува како позајмен од Челзи.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...