(Видео) Во Бугарија вонредна состојба поради поплавите, најлошо е во 7 села, водата носела автомобили

Седум села во централна Бугарија, кои се борат со големите поплави предизвикани од обилните врнежи, прогласија делумна вонредна состојба.

На видеата се гледаат последиците од пороите кои носеа автомобили и се пред себе.

Според властите, нема жртви или повредени.

 

Тешка е состојбата во селата Каравелово и Богдан, каде што е изграден привремен мост за да може да се доставува вода и храна до отсечените места.

На тие места синоќа со чамци и разни планинарски техники биле спасени 36 лица.

Претседателот Румен Радев го посети подрачјето погодено од поплавите.

„Најважно е да се погрижиме да нема луѓе кои се во опасност“, посочил Радев.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...