(Видео) Пукање во гимназија во рускиот град Ижевск, најмалку шест лица загинаа меѓу кои и деца

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа во престрелката што се случи утринава во училиштето 88 во Ижевск, Русија.

Според првичните информации, напаѓачот се самоубил.

Според фотографиите кои кружат на социјалните мрежи, може да се види мртов маж како лежи во една од училниците.

 

– Денеска полицијата добила дојава за пукање во училиштето број 88 во градот Ижевск. Полициски службеници веднаш излегле на местото на настанот, соопшти Министерството за внатрешни работи за Удмуртија.

Јуровикли пренесува дека напаѓачот наводно го убил чуварот, а потоа почнал да пука во децата.

Пукањето почнало за време на часот, кога непознат маж во црн костум влетал во училницата и отворил оган.

 

Водачот на Удмуртија (административниот регион во кој се наоѓа Ижевск), Александар Бречалов, рече дека пристигнал во училиштето каде што се случило пукањето.

Поради ситуацијата во училиштето број 88: вклучени се сите сили и ресурси. На лице место се сите специјалци, како и брза помош. Пристигнав на местото на настанот и веднаш ќе пријавам за сè што се случува, напиша тој на Телеграм.

Министерството за образование на Русија испрати свои службеници во Ижевск, соопшти прес-службата на министерството.

– Во име на министерот за образование на Руската Федерација, Сергеј Кравцов, во регионот веднаш беше испратена група од федералното министерство.

Снимките кои кружат на социјалните мрежи покажуваат како спасувачите ги изнесуваат раскрвавените деца од училиштето.

 

 

Покрај полицијата и медицинските екипи, има и вознемирени родители кои стравуваат за животот на своите деца.

Мотивот за убиството не е познат,пренесуваат медиумите.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...