Околу 70 пожарникари се борат со пожарот на околу 10 минути возење од аеродромот Хитроу во западен Лондон.

Некои локални жители на социјалните мрежи тврдат дека попладнево слушнале „експлозија“ во областа.

Се појавија снимки од огромни пламени кои беснеат во градините на жителите, а 44 испаничени луѓе ја повикале лондонската противпожарна бригада.

Лондонската противпожарна бригада на Твитер напиша: „Десет противпожарни возила и околу 70 пожарникари се повикани да известуваат за пожар на патот Херефорд во Фелтам. Следуваат повеќе информации“.

Метрополитен полицијата во моментов е на местото на големиот пожар. Тие ги советуваат луѓето „да ја избегнуваат областа“.

Патниците на авионот што требаше да слета на Хитроу набргу по експлозијата објавија снимка од густ чад кој се издига над градот.

Во овој момент не се знае што ја предизвикало експлозијата, ниту дали има жртви.