(ВИДЕО) Неколку лица се повредени во напад на железничка станица во Париз

Вооружено лице со нож утрово нападна шест лица на париската железничка станица Гаре ду Норд, од кои едно е тешко повредено. Ова го соопшти портпаролот на полицијата.

Полицијата соопшти дека го застрелале напаѓачот неколку пати и тој е пренесен во болница со повреди опасни по животот, пренесува Ројтерс.

Засега не е познат неговиот мотив за нападот, додаваат од полицијата.

Според неименуван полициски извор, полицаецот кој го застрелал напаѓачот не бил на должност, пренесува Ројтерс.

Обвинителството во Париз соопшти дека ја започнало истрагата.

Француската телевизија БФМ објави дека во нападот се повредени најмалку шест лица.

Гардијан, повикувајќи се на неименуван полициски извор, пренесува дека полицијата го уапсила напаѓачот во железничката станица, откако пукале во него и го раниле.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин потврди на Твитер дека „едно лице повреди неколку лица на железничката станица Гаре ду Норд во Париз“, пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека тоа лице било „неутрализирано“ од полициските сили.

Францускиот железнички оператор СЦНФ на Твитер објави дека денеска полицијата отворила оган врз „опасно лице“ кое повредило патници на една од главните железнички станици во Париз, и дека сообраќајот во областа е во застој, пренесува Си-ен-ен.

Гаре ду Норд е една од најфреквентните железнички станици во Европа и главната врска меѓу Париз и Лондон и Северна Европа.

Полицијата ја обезбеди областа по нападот, кој се случи утрово.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...