Величковски: Европските и евроатлантските интеграции на Македонија останаа стратешка цел на ДУИ

Европските и евроатлантските интеграции на Македонија останаа стратешка цел на Демократската унија за интеграција (ДУИ), дури и во периоди кога од таквата цел отстапуваа нивните партнери во владата, смета политичкиот аналитичар Ивон Величковски, коментирајќи ги последните случувања во владејачката ДУИ и најавите за внатрепартиски избори.

– Внатрешните процеси во ДУИ овие 20 години се постојани и сегашниот не е изненадувачки. Во овој период етапно се менуваше структурата на нивниот електорат, а така се менуваа и нивните тековни програмски приоритети и, со тоа, кадрите за нивното спроведување. Европските и евроатлантските интеграции на Македонија останаа нивна стратешка цел, дури и во периоди кога од таквата цел отстапуваа нивните партнери во владата. Во моментов во ДУИ се води процес кој личи дека треба да овозможи и реална претставеност на внатре-партиско ниво и претставеност на електоратот преку политичките именувања, во подготовка и за следните парламентарни и претседателски избори, изјави Величковски за „Локално“.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...