Вашингтон пост: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со нуклеарно оружје, објави „Вашингтон пост“ повикувајќи се на добро информирани извори.

Не е познато какви информации бараше ФБИ или дали такви документи се пронајдени во домот на Трамп во Палм Бич, Флорида, додава американскиот весник.

Министерството за правда побара од истражниот судија да издаде запечатен налог со кој се овластува претрес на имотот на Трамп за јавноста да може да дознае повеќе за тоа што барале истражителите, пренесува Ројтерс.

Претресот на куќата на Трамп беше извршен како дел од истрагата дали поранешниот американски претседател незаконски извадил документи од Белата куќа при напуштањето на функцијата во 2021 година.

Министерот за правда Мерик Гарланд изјавил дека тој лично ја одобрил одлуката за претрес, додавајќи дека Одделот не носи такви одлуки лесно.

Самиот Трамп во понеделникот објави дека се претресува неговиот дом и дека тоа го гледа како политичка одмазда.

Извор запознаен со истрагата рече дека агентите на ФБИ отстраниле десет кутии од домот на Трамп за време на претресот.

ПОСЛЕДНИ

Навивачите се жалат: Покривот на „Олд Трафорд“ пропушта вода 🎥

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMМанчестер Јунајтед има проблем со резултатите на теренот, но тие не се единствените...

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...