Вакво нешто во Серија А не се случило 50 години

Во викендот кој е зад нас стартуваше италијанската Серија А и веднаш беше забележана една интересна ситуација.

Имено, од десетте натпревари кои се одиграа ниту еден натпревар не заврши нерешено, исто така немаше натпревар без голови. Вакво нешто не е се случило од сезоната 1971/1972 или цели 50 години. Тогаш последен пат во првото коло на Серија А немало нерешен резултат.

Низ историјата само три пати се случило да нема реми во првото коло. Покрај споменатата 1971/1972 така беше во сезоните 1933/1934 и 1934/1935.

Ова коло во Италија донесе 34 гола или 3.4 во просек по меч.

Коментари

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...