Условни казни за седуммина учесници во инцидентите пред македонското Собрание

Седуммина  од осумте обвинетите за настаните што се случија на петти јули годинава пред македонското Собрание, пред скопскиот Кривичен суд ја признале вината и добија условни казни.

„Обвинетите се огласуваат за виновни за кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело. За што им се изрекува алтернативна мерка, условна осуда. На сите обвинети им одредува казна затвор од две години и определува дека нема да се изврши ако обвинетите во наредните четири години не извршат кривично дело – истакна судијката, Славица Андреевска.

Обвинетите лица кои се на возраст од 18 до 36 години, на протестите пред Собранието заедно со други непознати лица фрлале со тврди предмети кон зградата и полицијата, со што неколкумина припадници на МВР биле повредени, а била оштетена оградата пред собранието и едно возило на МВР.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...