Уметници бараат да започне да се реализира „Стоунбриџ Студиос“, Владата најавува одлука за еден месец

Дваесет и седум македонски, српски и балкански професори, театарски, филмски и музички уметници, упатиле отворено писмо до македонската Влада за да започне со реализација на проектот „Скопје технолошки парк“ и преку него да се реализира филмскиот град.

-Технолошки Парк Скопје е проект кој во моментов е во процедура за утврдување на статус на стратешки инвестициски проект за кој течат роковите за постапување согласно Законот, велат од влада за „Локално“ во врска со стратешка инвестиција „Стоунбриџ студиос “ која ќе ја вброи Македонија на мапата на светската филмска индустрија.

Оттаму појаснуваат дека процедурата и условите за добивање статус на стратешка инвестиција е иста за сите добиени барања за стратешки инвестиции.

-Ве информираме дека најдоцна за еден месец ќе има одлука во врска со поднесениот проект што е предмет на вашето прашање, посочуваат од Влада.

Во писмото се наведува дека оваа иницијатива претставува еден од најперспективните предизвици за севкупен економски, културен и технолошки исчекор на македонското општество.

Познатиот холивудски актер Џон Малкович кој го предводи проектот пред еден месец најави дека во Скопје ќе се снимаат холивудски филмови, веднаш откако ќе се изградат повеќе филмски студија во рамки на проектот „Технолошки Парк Скопје“ (ТХП).

Малкович појасни дека работи на создавање филмско, музичко и медиумско студио од холивудски калибар, со сертификат за еколошка градба во Скопје, што ќе биде прво студио од ваков тип на целиот Балкан.

-Решивме да го наречеме проектот „Stonebridge Studios“ во чест на богатата култура и неверојатната историја на македонскиот народ, истакна Малкович и порача дека како Балканец по потекло му придава специјално значење на овој проект.

Актерот цврсто верува дека проектот ќе биде од клучно значење за земјата и регионот.

Б.М.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...