Украинскиот шеф за безбедност му порача на Медведев „да најде бункер каде ќе се крие“

Олексиј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, одговори на заканите на Путиновиот заменик и сојузник Дмитриј Медведев. Тој му порача да „најде бункер каде ќе се крие“.

Медведев му се закани на режимот во Киев и рече „дека ова е само загревање и детска игра за ултиматумите што следат“.

Пред тоа, претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека не е подготвен да преговара со Москва бидејќи руската страна поставува ултиматуми.

„Медведев не треба да мисли на Украина, туку на држава како што е Северна Кореја и Садамовиот бункер, каде ќе се крие и конечно нека престане да пишува ‘русија’ со голема буква и да се навикне на фактот дека ‘тие сè уште не се ни повлекле’“, објави Данилов вчера на Твитер.

 

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...