УЕФА казни осум клуба поради финансискиот фер-плеј, најголемата казна за ПСЖ

Европската фудбалска федерација УЕФА денес казни осум клуба поради кршење на финансискиот фер-плеј.

На списокот казнети кај УЕФА не се некои клубови кои во претходните трошеа многу, а и Барселона која беше во тешка финансиска ситуација успеала да се извлече, па иако трошеше летово не доби казна.

На списокот од осум екипи дури четири се италијански – Милан, Интер, Јувентус и Рома. Останатите четири се ПСЖ, Монако, Бешикташ и Марсеј.

Вкупната казна која овие клубови ќе ја платат е 172 милиони евра. На клубовите ќе им бидат одземени паричните награди кои ги доделува УЕФА од нејзините натпреварувања, меѓутоа казната нема да се применува веднаш.

Санкцијата е оидложена во следните три години, додека Рома и Интер со спогодбата успеаа да добијат суспензија на казната четири години. Тоа што бараа дополнителна година во договорот значи дека Интер и Рома ќе мораат прилично да ги ограничат трошоците во следната година.

Најголемата казна беше за ПСЖ и таа изнесува 65 милиони евра, Рома е казнета со 35, Интер, 26, Јувентус 23, Милан 15. Најдобро поминаа Бешикташ, Марсеј и Монако. Турскиот клбу е казнет со четир имилиони, додека двата француски со по два.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...