УЕФА го објави распоредот во Лигата на шампионите

По ждрепките за групите, денес УФА го објави и распоредот за новата сезона во Лигата на шампионите.

Натпреварите во групната фаза започнуваат на 6. септември, а први натпреварите ќе бидат Динамо Загреб – Челзи и Борусија Дортмунд – Копенхаген.

Првото коло носи и две поголеми пресметки и тоа распределени во вторник и средна. Вторникот го носи натпреварот во Париз помеѓу ПСЖ и Јувентус, додека еден ден подоцна во „групата на смртта“ силите ќе ги одмерат Интер и Баерн Минхен.

Актуелниот шампион Реал Мадрид одбраната на трофејот ќе ја започне со дуелот на гости против Селтик.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ ПРВО КОЛО

Вторник (6. септември)

Група Е: Динамо Загреб – Челси (18.45), Салцбург – Милан (21.00)

Група Ф: Селтик – Реал Мадрид, Лајпциг – Шахтар Доњецк (21.00)

Група Г: Борусија Дортмунд – Копенхаген (18.45), Севиља – Манчестер сити (21.00)

Група Х: ПСЖ – Јувентус, Бенфика – Макаби Хаифа (21.00)

Среда (7. септември)

Група А: Ајакс – Глазгов Ренџерс (18.45), Наполи – Ливерпул (21.00)

Група Б: Клуб Бриж – Баер Леверкузен, Атлетико Мадрид – Порто (21.00)

Група Ц: Интер – Баерн Минхен, Барселона – Викторија Плзењ (21.00)

Група Д: Ајнтрахт Франкфурт – Спортинг (18.45), Тотнем – Марсеј (21.00)

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...