УЕФА ги подели наградите за најдобрите во изминатата сезона во ЛШ

Карим Бензема и официјално е фудбалер на годината, а Карло Анчелоти тренер на годината. Наградите двајцата ги примија на денешниот ждреб за новата сезона во ЛШ.

Веќе беше познато, а денес Бензема и Анчелоти беа крунисани и им беа доделни наградите.

Двајцата со Реал Мадрид имаа фантастична сезона во која беа шампиони во ЛШ и Ла Лига, Бензема во најелитното европско натпреварување постигна 15 гола.

Доделена беше и наградата најдобра во женска конкуренција, тука победи Алеша Путељас од Барселона, селекторката на Англија Сарина Вигман е прогласен за тренер на годината.

За најдобар млад фудбалер избран беше сооиграчот на Бензема, Винисиус Жуниор.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...