Турција ја обвини Грција: Натовариле мигранти и ги оставиле да умрат, меѓу нив и бебиња

Во извештајот се наведува дека од четири чамци се спасени вкупно 73 мигранти, а потрагата по петте исчезнати лица продолжува со два чамци и хеликоптер.

Меѓу шесте загинати има една жена, три деца и две новороденчиња, се вели во извештајот.

Во саботата мигрантите заминале од Либан за Италија, но морале да наполнат гориво во близина на грчкиот остров Родос.

Грчката крајбрежна стража, одговарајќи на повикот за помош, ги натоварила мигрантите во четири чамци за спасување и ги оставиле во близина на турските територијални води, тврди турската крајбрежна стража.

Според податоците на нивната веб-страница, годинава биле запрени над 30 илјади илегални бегалци, двојно повеќе од лани.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...