Тухел за првпат се огласи по отказот: Тешко ми е, во Челзи бев како дома…

Челзи пред една недела после поразот од Динамо Загреб во Лигата на шампионите го отпушти Томас Тухел, набрзо на негово место пристигна Грахам Потер.

Сега Германецот преку друштвените мрежи за првпат се огласи после отказот.

„Ова е една од најтешките изјави кои некогаш сум морал да ги напишам и за која се надевав дека нема да ја напишам уште многу години. Тешко ми е што го завршив мојот период на клупатан а Челзи. Ова беше клуб каде што се чувствував како дома, како професионално така и лично“.

„Благодарен сум на сите во клубот, играчите и навивачите што направија да се чувствувам така од самиот почеток. Гордоста и задоволството кое го чувствував ми помогнаа да го освоиме Светското клупско првенство и Лигата на шампионите. Чест ми е што бев дел од клупската историја, спомените во претходните 19 месеци секогаш ќе имаат посебно место во моето срце“, напиша Тухел.

Тухел со Челзи во својата прва сезона ја освои Лигата на шампионите, го водеше Челзи на 100 натпревари и оствари 60 победи, а поразот од  Динаму му беше 16-ти во Лондон. Пред Челзи работеше во Мајнц, Борусија Дортмунд и ПСЖ.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Парите прават чуда: Меси, КР и Бензема играат за ист клуб во Лигата на шампионите во сезоната 2023/24?

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд почетокот на јуни, сопственикот на Њукасл Јунајтед е и мнозински акционер на четири водечки клубови во Саудиска...

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...