Тухел: Нашиот пораз нема врска со стилот на игра на Лидс

Менаџерот на Челзи, Томас Тухел е разочаран од грешките на својот тим во поразот од Лидс од 3:0 во третото коло од Премиер лигата.

Најголемата грешка ја направи голманот Едуард Менди кој си поигруваше со топката на гол-линијата и дозволи Лидс да го отвори резултатот во 33. минута.

„Менди се познава себеси. Кога се таквите грешки во прашање не знам дали е неопходно да разговарам со него. Тој знае дека тоа е грешка, секој може да погреши. Сигурно дека тој е повеќе разочаран од нас“.

Тухел смета дека стилот на игра не бил проблем, туку грешките на неговите играчи.

„Си дадовме еден автогол и дозволивме гол од прекин кој ефтино го подаривме. Нема врска тоа со пресингот ниту тоа што претрчавме помалку, ниту пак со стилот на игра на Лидс. Ние можевме да бидеме подобар тим, но кога губевме со 2:0 нашиот говор на тело не беше како во дуелот со Тотенхем. Не гледам поврзаност со нашиот пораз и стилот на игра на Лидс“, изјави Тухел.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...