Tухел има пет проблеми кои мора брзо да ги реши

Челси не го почна најдобро првенството и по три одиграни меча има само четири освоени бодови, а следниот викенд ќе се соочи против Лестер сити.

Двата тима водат битка и во преодниот рок, односно Челси го сака Весли Фофана, а Лестер не попушта и не го продава за сума помала од 80 милиони фунти.

„Сините“ немаат многу време за засилувања, иако веќе ги ангажираа Стерлинг, Кулибали и Кукуреља, но тренерот Томас Тухел мора да реши пет проблеми во следните седум дена.

На Тухел му е потребен дефанзивец, а дали тоа ќе биде Фофана или некој друг ќе дознаеме наскоро бидејќи се чувствува „дупка“ во тимот по заминување на Рудигер и Кристенсен.

Втор приоритет е ангажирање на напаѓач бидејќи Стерлинг и Хаверц не се фудбалери кои би можеле да играат како шпиц, па најверојатно изборот ќе падне на Пјер-Емерик Обамејанг.

Трет проблем кој треба да се реши е креативен фудбалер во редот за врска затоа што Ковачиќ е повреден, а и Канте во последно време често заработува повреди, додека Жоржињо не изгледа најдобро.

Четврти приоритет е ослободување од фудбалерите на кои Тухел нема да смета, а тоа се Баркли, Кенеди, Ампаду, Батшуаи, Алонсо и други.

Петта главоболка за Тухел е тоа што мора да ја реши иднината на Пулишиќ, Зијех и Хадсон-Одои за кои има интерес, а не добиваат многу шанса.

ПОСЛЕДНИ

Навивачите се жалат: Покривот на „Олд Трафорд“ пропушта вода 🎥

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMМанчестер Јунајтед има проблем со резултатите на теренот, но тие не се единствените...

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...