Тухел го објасни заминувањето на Лукаку: Може да се врати

Тренерот на Челзи, Томас Тухел проговори за заминувањето на Ромелу Лукаку, само една година откако беше платен 115 милиони евра.

На големо изненадување Челзи му дозволи на Лукаку да се врати во Интер на позајмица, а сега Тухел ја откри причината.

„Решивме заедно со сопствениците на клубот да го пуштиме да замине. Сакаше да си оди, имаше можност и ние го пуштивме. Сега го купивме Рахим Стерлинг, кој ни дава флексибилност и многу опции за нападот, дури и да не купиме нов напаѓач“, изјави Тухел.

Во договорот за позајмица не постои задолжителна откупна клаузула.

„Со оглед на тоа што е само на позајмица, секако дека постои шанса подоцна да го откупат. Ќе видиме што ќе се случи во текот на сезоната, но не е мое да размислувам за тоа. Јасно е дека постои голема можност да остане, но може и да се врати“, заклучи Тухел.

ПОСЛЕДНИ

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...