Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

Гром уби тројца Сиријци одеднаш во центарот на Софија. Жртвите се млади Сиријци. Мигрантите се сокриле под дрво од невремето што синоќа ја зафати Софија и со себе го носеле својот багаж.

Инцидентот се случил во градината помеѓу улицата „Пировска“ и улицата „Св. Никола“ во центарот на главниот град. Според изјавите на очевидци, групата пешачела кога почнало невремето. Решиле да се скријат под најголемото дрво во паркот во близина на Хебрејското училиште. ТСпоред првичните податоци, громот не удрил во дрвото, туку или во луѓето или во нивна близина.

Громот удрил во 18 часот и 15 минути по локално време. На местото на настанот се испратени три возила на итната медицинска помош кои за 9 минути пристигнале на местото на настанот.

ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...