Три жртви и тројца во критична состојба по пукањето во трговскиот центар во Копенхаген

Загинаа три лица при вчерашното пукање во трговскиот центар во Копенхаген, соопшти данската полиција.

Убиени се двајца млади, чија возраст не е прецизно наведена, како и машко лице во своите четириесетти години.

Има повеќе повредени, од кои тројца се во критична состојба.

Осомничениот, 22-годишен Данец, кој при апсењето не пружеше отпор, на полицијата ѝ е познат, но, „само површно“, појасни главниот инспектор на полицијата во Копенхаген, Сорен Томасен.

Неговите мотиви за нападот сè уште не се целосно јасни.

Сведоци тврдат дека осомничениот се обидел да ги намами жртвите да му се приближат, велејќи им оти неговото оружје не е вистинско.

– Беше доволно психопат за да лови луѓе, но, не трчаше, сведочеше очевидец за телевизијата ДР.

Во трговскиот центар имаше голем број луѓе, бидејќи во близина требаше да се одржи концерт на британската ѕвезда Хари Стајлс, што подоцна беше откажан.

„Јас и мојот персонал се молиме за сите настрадани во трговскиот центар во Копенхаген. Згрозен сум“, напиша Стајлс на Снепчет.

Данската премиерка Мете Фредериксен го осуди „суровиот напад“ во трговскиот центар, каде биле „возрасни, млади и деца“. /МИА/.

ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...