Торта со македонското знаме на коктелот во Брисел (ФОТО)

На денешниот заеднички коктел во седиштето на Брисел после Првата меѓувладина конференција, пред присутните беа поставени три торти.

Тортите беа во форма на три знамиња – знамето на С. Македонија, на ЕУ и албанското знаме.

На настанот присуствуваат и членови на владините делегации и новинари од С. Македонија и Албанија. Тортите беа пресечени од еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и премиерите Димитар Ковачевски и Еди Рама.

ЕУ одржа меѓувладини конференции со Северна Македонија и Албанија во Брисел, со што официјално беа отворени  долгоочекуваните преговори.

Фото: Локално

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...