Тешко било да се работи со Пеп, Жесус си ја отвори душата: Во Сити ако сте напаѓач може и топка да не допрете!

После пет години во кои освои четири титули во Премиер лигата, Бразилецот Габриел Жесус ова лето се пресели во Манчестер Сити.

Во редовите на Манчестер Сити пристигна Ерлинг Халанд, па така за Жесус веќе немаше место во тимот на Пеп Гвардиола. Таа прилика знаеше да ја искористи Арсенал кој го доведе Бразилецот и не погреши.

Сега Жесус искрено зборуваше за ситуацијата со која се соочил во Манчестер Сити и начинот на кој работи Гвардиола.

„Пеп го разбира фудбалот како што тој сака. Кај него нема флексибилност. Ако сакате да бидете дел од неговиот тим морате да го прифатите тоа што тој го сака, ако не го прифатите ќе ви се заблагодари на соработката и ќе ви предложи да си најдете нов клуб. На почетокот ја сфаќав ситуацијата, но дојде момент кога си кажав дека сакам нешто друго“.

„Кога му кажав што сакам, морав да продолжам понатаму. Во Арсенал е поинаку, Артета е многу поразличен и има поинаков однос кон фудбалерите. Ако играте напаѓач во Сити може и топката да не ја допрете, тука сум слободен и се движам она како што сакам и затоа имам простор да го прикажам најдоброто“, изјави Жесус.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...