Таткото на генијот Илон Маск: Што ли ќе му биде следно?

Многумина поминуваат покрај овој многу обичен човек кој најмногу сака да носи фармерки и кафеава јакна, не сфаќајќи дека тој е татко на Илона Маск. Постариот син на Ерол Маск, Кимбал е милионер, а неговата ќерка Тоска е филмски продуцент.

„Тие успеаја во своите животи. Не е како да се случило одеднаш. Отсекогаш било така. Тоска би рекла: „Можеш да му дозволиш на Илон да прави што сакаш на компјутер, но не барај од него да се качи навреме во автобусот“. Патувавме многу во тие денови, јас и нивната мајка се разведовме кога тие беа уште деца, а тројцата останаа поврзани со мене. Ги носев низ целиот свет. Илон секогаш седеше позади. „Кимбал е енергичен како Илон и тој би нè водел до крај“, изјави Ерол за радио станицата „702“ од Јоханесбург.

„Илон беше интровертен мислител. Кога и да одеше на забава, додека сите се забавуваа и пиеја, тој упаѓаше во библиотеки на други луѓе и ги пребаруваше нивните книги. Тоа беше неговата забава “.

Ерол вели дека мозокот на Илон секогаш го воодушевувал.

„Кога имаше само три или четири години, тој ќе ме прашаше:„ А каде е целиот свет? “ Поради ваквите прашања, сфатив дека е малку поразличен “, вели Ерол, а пренесе„ Форбс Африка “.

Семејството Маск е полно со авантури. Бабата на Ерол била прва хиропрактичарка во Канада. Неговата мајка и тато први летаа од Јужна Африка до Австралија со едномоторен авион. Ерол, кој беше пилот, морнар и инженер, ги воспита Илон и Кимбал во тивкото предградие на Преторија.

Во биографијата „Илон Маск: Тесла, СпејсЕкс и потрага по фантастична иднина“, авторот Ешли Венс пишува дека Илон и неговиот татко Ерол имале тешка врска. Илон ја напуштил Јужна Африка и отишол во Канада кога имал 17 години. „Сакам да кажам дека немав добро детство “, изјави Илон во една прилика, а неговата прва сопруга Џастин и тој не им дозволија на децата да се сретнат со Ерол.

И братот и сестрата на Илон имаат интересни приказни. Тоска е продуцентка и филмска режисерка. Кимбал е сопственик на синџирот ресторани и непрофитна организација „Заедницата на кујните“, која, меѓу другото, одгледува зеленчук во САД.

„Кимбал претпочита да се забавува. Тој е еден од двајцата директори на агенцијата Спејс Х и директор на Тесла. Но, тој има свој свет на ресторани и угостителство. Тој е иноватор кога станува збор за одгледување зеленчук затоа што прв направи стаклени влакна во форма на змија и ги научи децата да одгледуваат зеленчук “.

 

Но, Ерол вели дека никогаш нема да го заборави денот кога неговиот син Илон зачекори во светот на компјутерите и интернетот.

„Кога започнаа компјутерите, тој рече дека сака да се запише на курс и да научи како да ги користи. „Експертите од Велика Британија кои го предаваа курсот рекоа дека не работат со деца, а тој инсистираше иако имаше само 11 години“, рече Ерол и додаде:

„Еден од оние професори што дури и не ми се претстави ми рече дека мојот син мора да започне да работи на компјутер што е можно побрзо. Така, купивме еден, фала му на Бога, и благодарение на тој компјутер, тој научи сè и стана компјутерска машина – од ДОС до сериозно програмирање “.

Ерол вели дека уште во средината на 1970-тите, Илон бил тој што го научил што е модем.

„Тој ќе ми рече:‘ Го гледаш ова? Со тоа, компјутерите зборуваат едни со други. Ако тој компјутер е онлајн, тогаш можам да разговарам со компјутерот во Британија и да му поставувам прашања “.

Се прашувате како Ерол гледа на успехот на неговиот син денес?

„Што се однесува до Илон, понекогаш се грижам – што ќе му биде следно? Што друго може да направи? Се плашам дека не му е здодевно никогаш. Тој е еден од оние луѓе и кога нешто ми здосадува се откажува од тоа. “, заклучува Ерол.

ПОСЛЕДНИ

Наполи и Де Лаурентис под истрага за сомнителни трансфери!

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQНаполи и сопственикот Аурелио де Лаурентис се обвинети поради финансиски малверзации, односно лажирање...

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови на англиски...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...