Многумина поминуваат покрај овој многу обичен човек кој најмногу сака да носи фармерки и кафеава јакна, не сфаќајќи дека тој е татко на Илона Маск. Постариот син на Ерол Маск, Кимбал е милионер, а неговата ќерка Тоска е филмски продуцент.

„Тие успеаја во своите животи. Не е како да се случило одеднаш. Отсекогаш било така. Тоска би рекла: „Можеш да му дозволиш на Илон да прави што сакаш на компјутер, но не барај од него да се качи навреме во автобусот“. Патувавме многу во тие денови, јас и нивната мајка се разведовме кога тие беа уште деца, а тројцата останаа поврзани со мене. Ги носев низ целиот свет. Илон секогаш седеше позади. „Кимбал е енергичен како Илон и тој би нè водел до крај“, изјави Ерол за радио станицата „702“ од Јоханесбург.

„Илон беше интровертен мислител. Кога и да одеше на забава, додека сите се забавуваа и пиеја, тој упаѓаше во библиотеки на други луѓе и ги пребаруваше нивните книги. Тоа беше неговата забава “.

Ерол вели дека мозокот на Илон секогаш го воодушевувал.

„Кога имаше само три или четири години, тој ќе ме прашаше:„ А каде е целиот свет? “ Поради ваквите прашања, сфатив дека е малку поразличен “, вели Ерол, а пренесе„ Форбс Африка “.

Семејството Маск е полно со авантури. Бабата на Ерол била прва хиропрактичарка во Канада. Неговата мајка и тато први летаа од Јужна Африка до Австралија со едномоторен авион. Ерол, кој беше пилот, морнар и инженер, ги воспита Илон и Кимбал во тивкото предградие на Преторија.

Во биографијата „Илон Маск: Тесла, СпејсЕкс и потрага по фантастична иднина“, авторот Ешли Венс пишува дека Илон и неговиот татко Ерол имале тешка врска. Илон ја напуштил Јужна Африка и отишол во Канада кога имал 17 години. „Сакам да кажам дека немав добро детство “, изјави Илон во една прилика, а неговата прва сопруга Џастин и тој не им дозволија на децата да се сретнат со Ерол.

И братот и сестрата на Илон имаат интересни приказни. Тоска е продуцентка и филмска режисерка. Кимбал е сопственик на синџирот ресторани и непрофитна организација „Заедницата на кујните“, која, меѓу другото, одгледува зеленчук во САД.

„Кимбал претпочита да се забавува. Тој е еден од двајцата директори на агенцијата Спејс Х и директор на Тесла. Но, тој има свој свет на ресторани и угостителство. Тој е иноватор кога станува збор за одгледување зеленчук затоа што прв направи стаклени влакна во форма на змија и ги научи децата да одгледуваат зеленчук “.

 

Но, Ерол вели дека никогаш нема да го заборави денот кога неговиот син Илон зачекори во светот на компјутерите и интернетот.

„Кога започнаа компјутерите, тој рече дека сака да се запише на курс и да научи како да ги користи. „Експертите од Велика Британија кои го предаваа курсот рекоа дека не работат со деца, а тој инсистираше иако имаше само 11 години“, рече Ерол и додаде:

„Еден од оние професори што дури и не ми се претстави ми рече дека мојот син мора да започне да работи на компјутер што е можно побрзо. Така, купивме еден, фала му на Бога, и благодарение на тој компјутер, тој научи сè и стана компјутерска машина – од ДОС до сериозно програмирање “.

Ерол вели дека уште во средината на 1970-тите, Илон бил тој што го научил што е модем.

„Тој ќе ми рече:‘ Го гледаш ова? Со тоа, компјутерите зборуваат едни со други. Ако тој компјутер е онлајн, тогаш можам да разговарам со компјутерот во Британија и да му поставувам прашања “.

Се прашувате како Ерол гледа на успехот на неговиот син денес?

„Што се однесува до Илон, понекогаш се грижам – што ќе му биде следно? Што друго може да направи? Се плашам дека не му е здодевно никогаш. Тој е еден од оние луѓе и кога нешто ми здосадува се откажува од тоа. “, заклучува Ерол.