Тамара Вучиќ: Мирот е неизбежен, но важно е да се постигне што е можно поскоро

Голем број светски познати личности и први дами и господа од целиот свет, денеска се обратија на Вториот самит на првите дами и господа. Меѓу нив се најде и Тамара Вучиќ, Првата дама на Србија, сопруга на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Таа во своето обраќање даде силна и недвосмислена поддршка за Украина и украинската борба за слобода.

Секое човечко суштество има право максимално да ги развива своите таленти и способности. Затоа верувам во луѓето, во капацитетите и големите достигнувања на умовите и сакам да верувам дека допрва ќе се раскажува најубавата бајка за сите наши народи. Се молам за тоа, рече Вучиќ.

Принтскрин од видеото

Вториот Самит на првите дами и оспода: Украина и светот – Иднината (повторно) ја градиме заедно е во тек. 

 

 

 

 

 

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...