Спектакуларно: Еве како ќе изгледа новиот „Бернабеу“ 🎥

„Сантијаго Бернабеу“ секако е еден од најпознатите стадиони во светот, отворен е пред точно 74 години. Во меѓувреме имаше две поголеми реконструкции во 1982 и 2001 година. Сега поминува низ третата која изгледа ќе биде најспектакуларна до сега.

Реал Мадрид објави видео на кое покажува навистина еден нов „Бернабеу“ кој многумина веќе го нарекуваат „Трансформер-стадион“. Освен подвижниот кров, тој ќе има и подвижен под кој ќе се прилагодува на потребите. На новиот „Бернабеу“ нема да се игра само фудбал.

Постојат планови со монтажни трибини домот на Реал да се претвара во тениски стадион, но и кошаркарска арена, а ќе се играат и натпревари од американски фудбал. Според најавите реконструкцијата би требало да биде завршена летото 2023 година. Ваквото вложување се очекува Реал да го чини околу 530 милиони евра.

Коментари

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...