Спасени 300 лица во морскиот дел во близина на Кипар

Во морскиот дел, 110 наутички милји западно од кипарскиот град Пафос синоќа биле пронајдени и спасени 300 лица, веројатно бегалци и мигранти, откако чамецот со кој се превезувале бил во опасност, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Координативниот центар за потрага и спасување на Кипар соопштија дека вчера, околу 19 часот добиле информација за чамец со 300 лица што се нашол во опасност додека пловел на 110 наутички милји западно од Пафос, во морскиот дел што е во надлежност на Република Кипар, по што бил активиран конкретен план за акции за масовно спасување.

Првично бил мобилизиран хеликоптер од армијата за лоцирање на чамецот, а потоа испратени и бродови на воената морнарица и полицијата и побарана помош и од трговските бродови што биле во конкретната морска областа.

По завршувањето на акцијата, сите спасени лица безбедно биле пренесени на товарен брод.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...