Сончево и топло, попладне и вечер дожд и грмежи

Денеска се очекува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец.

Во попладневните и вечерните часови ќе има услови за локална нестабилност со краткотраен пороен дожд и појава на ретки грмежи, соопштува УХМР.

Максималните температури во земјава се очекува да достигнат до 37 степени во Гевгелија, додека во главниот град ќе се искачат до 34 степени. УВ зраците исто така високи и ќе достигнат 8.

Слично време не очекува и во текот на утрешниот ден, сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Попладне во западните делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. 

– Во попладневните и вечерните часови и во следните денови ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер – укажуваат од УХМР.

И покрај најавите за локален дожд, температурите во следните денови ќе одат во сличен интервал. Утринските ќе се движат од 12 до 20 степени, додека масималните дневни ќе се искачуваат и до 38 степени. 

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...