Словенија повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев

Јанез Јанша. Фото: Кабинет на премиерот

„Словенија наскоро ќе ги испрати своите дипломати назад во Киев. Тие ќе бидат волонтери. Ние работиме да ја натераме ЕУ да го направи истото. На Украина ѝ треба директна дипломатска поддршка“, напиша во неделата словенечкиот премиер Јанез Јанша на Твитер.

Откако Русија ја нападна земјата на 24 февруари, амбасадорот на Словенија во Киев, Томаж Менцин, го напушти главниот град на Украина и амбасадата оттогаш е празна.

Минатата недела, за националната радио-телевизија на Словенија, Јанша изјави дека кога повеќето од важните амбасадори ја напуштиле Украина, Украинците се чувствувале напуштено.

Тој додаде дека враќањето на дипломатските претставници на Европската Унија е првиот предлог  што дојде откако тројца европски лидери, вклучително и Јанша, го посетија Киев минатата недела за да се сретнат со украинскиот претседател Володимир Зеленски и да изразат поддршка за борбата на Украина.

Заедно со Јанша, во делумно опкружениот град отпатуваа и полскиот премиер Матеуш Моравјецки и Петр Фиала од Чешка.

За време на интервјуто, Јанша призна дека враќањето на дипломатите во Украина не е без физички ризици, поради што ќе бидат потребни волонтери.

ПОСЛЕДНИ

Навивачите се жалат: Покривот на „Олд Трафорд“ пропушта вода 🎥

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMМанчестер Јунајтед има проблем со резултатите на теренот, но тие не се единствените...

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...