Сличноста за која зборува целиот свет: Кралицата Елизабета Втора живее низ насмевката на принцезата Шарлот

Тоа што потомците физички личат на нивните предци не е ништо необично и неочекувано, но кога вашиот предок е англиската кралица, целиот свет зборува за тоа.

Малкумина во британското кралско семејство личат на роднина од принцезата Шарлот, ќерката на принцот од Велс Вилијам и принцезата Кејт Мидлтон, која има неверојатна сличност со нејзината прабаба Елизабета Втора. Фотографиите на покојната кралица како дете изгледаат како принцезата Шарлот во црно-бели спомени.

Шарлот Елизабет Дијана е второто дете на принцот Вилијам и принцезата Кејт. Таа е трета во редот за британскиот трон, по нејзиниот татко и постариот брат. Родена на 2 мај 2015 година во 8:34 часот во болницата Сент Мери во Лондон, принцезата стана блиска до јавноста. Таа беше претставена за прв пат помалку од 10 часа по нејзиното раѓање, надвор од болница со нејзините родители.

Знаменитостите ширум светот како Лондонското око и плоштадот Трафалгар во Лондон, фонтаната и кулата на светот во Отава беа обоени во розова боја во чест на нејзиното раѓање. Веста за нејзиното доаѓање во светот на 4 мај беше најавена со топови кои пукаа во Хајд парк и лондонската кула. Архиепископот од Кантербери ја крстил во црквата Света Марија Магдалена.

Кралицата Елизабета почина на 8 септември во Балморал.

Во среда ковчегот ќе биде поставен во Вестминстерската сала, а погребот ќе се одржи на 19 септември.

Фото: Profimedia

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...