„Скопје прајд“ посветен на жртвите и ранетите од нападот на геј барот во Осло

Под мотото „Излези за љубов! Достоинство, Еднаквост, Правда“, денеска во Скопје се одржува третата „Парада на гордоста“. Во тек е протестниот марш на стотици граѓани по скопските улици, кој ќе заврши со културно-забавна програма на стадионот на АРМ во Градскиот парк.

Еден од најактивните македонски ЛГБТ активисти, Кочо Андоновски истакна дека пораката од „Скопје Прајд“ е сензибилизација на институциите за постигнување еднаков третман на сите граѓани во ова општество.

-Она што за нас е најжешко прашање е правното признавање на родот, прашање за кое Македонија има обврска до крајот на 2022 година да обезбедни процедура во кое ќе биде овозможено правно признавање на родот кај трансродовите луѓе, според одлуката на Европскиот суд за човекови права. Овој прајд сакаме да го посветиме на жртвите и ранетите во инцидентот во Осло синоќа и ја испраќаме целата наша љубов и солидарност со целата заедица во Норвешка, рече Андоновски.

На „Парадата на гордоста“ присутни се и јавни личности, претставници на невладиниот сектор, министерот за правда Бојан Маричиќ и министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска.

Претходно на социјалните мрежи пораки за поддршка упатија премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Стево Пендаровски.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...