Скокнаа цените на нафтата, се размислува за најголемо намалување на производството од 2020

Цените на нафтата скокнаа денес на меѓународните пазари кон 89 долари откако водечките произведувачи навестија дека би можеле да го намалат производството најмногу од првата година на пандемијата.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 3,77 долари отколку на затворањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 88,91 долар. На американскиот пазар се тргуваше по повисока цена од 3,95 долари, односно за 83,44 долари.

Пазарите на почетокот на неделата ги разнишаа тврдењата на извори од Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и групата нивни сојузници дека пред состанокот кон средината на неделата се размислува за намалување на производството од над милион барели дневно.

Бројката не го вклучува дополнителното доброволно намалување во одделни членки, напомена изворот од ОПЕК.

Групата со тоа би ги поддржала цените кои во летните месеци паднаа поради послабата побарувачка во Кина и стравувањата дека кренатите каматни стапки во големите економии ќе предизвикаат рецесија и ќе ѝ наштетат на побарувачката.

Дополнителен проблем во изминатите месеци беше посилниот долар, кој ја намалуваше куповната моќ на муштериите со другите валути.

„Овонеделниот состанок е со несигурност во заднината, но фундаментите на нафтата се релативно здрави“, вели Питер Мекнили од инвестициско-истражувачката компанија Трд бриџ.

„Двете најголеми прашања се изгледите на побарувачката (особено во Кина) и што ќе биде со руското снабдување откако на 5 декември ќе стапи на сила забраната на ЕУ“, додаде Мекнили.

Во мај ОПЕК+ произведуваше речиси три милиони барели дневно помалку од зацртаното, поради санкциите и слабите инвестиции кои на членките им ги ограничуваа капацитетите.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...