Сите летови во прекин во САД, илјадници патници заглавени со часови

Сите летови во САД се прекинати поради дефект на компјутерскиот систем на Федералната управа за авијација, јавуваат американските медиуми.

Најмалку 500 одложувања беа пријавени во или надвор од САД денеска, според Flight Aware.

Според извори и од социјалните мрежи, патниците се фрустрирани и седат на пистата со часови во полни авиони. Се смета дека има проблем со системот НОТАМ – алатка што се користи за предупредување на пилотите за потенцијални опасности при летот.

 

Претставниците на ФАА не открија кога ќе се реши прекинот.

 

Агенцијата соопшти дека „техничарите во моментот работат на обновување на системот и во моментот нема процена за обновување на услугата“.

ПОСЛЕДНИ

Навивачите се жалат: Покривот на „Олд Трафорд“ пропушта вода 🎥

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMМанчестер Јунајтед има проблем со резултатите на теренот, но тие не се единствените...

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...