Симптоми кои укажуваат дека црниот дроб е оштетен од прекумерно внесување алкохол

Консумацијата на алкохол е една од водечките причини за оштетување на црниот дроб. Алкохолното заболување на црниот дроб е еден вид заболување на замастен црн дроб. Постојат неколку фази на заболување на црниот дроб поврзано со алкохол.

Цирозата е најсериозната фаза на заболување на црниот дроб за која се потребни години за да се развие. Алкохолното заболување на црниот дроб обично не предизвикува никакви симптоми додека црниот дроб не е сериозно оштетен. Сепак, важно е да се знае дека препознавањето на оштетување на црниот дроб во рана фаза овозможува полесно закрепнување.

Не мора да сте зависник од алкохол за да ја развиете оваа состојба, редовното консумирање прекумерни количини алкохол, исто така, може да ве стави во ризик. Едноставно кажано, колку повеќе алкохол пиете, толку е поголем ризикот од развој на оваа болест.

Ова може да ги влоши другите видови на заболување на црниот дроб. Многу е полесно да се претера со пиењето отколку што многу луѓе сфаќаат, што ги става на ризик од болести поврзани со алкохол.

Според Drinkaware, алкохолното заболување на црниот дроб се развива кај 90 отсто од луѓето кои пијат повеќе од 40 грама алкохол, што е приближно еднакво на две средни (175 ml) чаши вино со 12 отсто алкохол или помалку од две кригли пиво со нормална јачина (четири проценти алкохол).

Симптоми на алкохолно заболување на црниот дроб

Раните фази на алкохолно заболување на црниот дроб често немаат симптоми. Поради ова, можеби дури и не знаете дека сте доживеале оштетување на црниот дроб од алкохол. Ако се присутни симптоми, тие може да вклучуваат оток на црниот дроб, што може да доведе до непријатност во горниот десен дел на абдоменот.

Симптомите вклучуваат и замор, необјаснето губење на тежината, губење на апетит, гадење и повраќање. Може да забележите и пожолтување на очите и кожата и да почувствувате оток на глуждовите. Оштетениот црн дроб може да доведе и до конфузија, поспаност и повраќање со крв или крв во столицата.

Како алкохолот му штети на црниот дроб?

Една од задачите на црниот дроб е да ги разградува потенцијалните токсични материи како што е алкохолот. Кога пиете, различни ензими во вашиот црн дроб работат на разградување на алкохолот за да може да се отстрани од вашето тело. Консумирањето алкохол во поголеми количини отколку што може ефективно да процесира вашиот црн дроб може да го оштети. Ова првично има форма на зголемени масти во црниот дроб, но со текот на времето може да доведе до воспаление и акумулација на ткиво со лузни.

Црниот дроб може сам да се регенерира, но секогаш кога ќе го филтрира алкохолот, некои од клетките на црниот дроб умираат. Црниот дроб може да развие нови клетки, но продолженото прекумерно консумирање алкохол може да ја намали неговата способност за регенерација. Ова може да доведе до сериозно и трајно оштетување на вашиот црн дроб. Намалувањето на количината што ја пиете или идеално целосно прекинување на пиењето може да ја промени штетата и да го намали ризикот од прогресија на болеста.

Други фактори на ризик

Покрај прекумерното количество алкохол, постојат уште неколку фактори кои можат да го зголемат ризикот од развој на оваа болест. Пред сè, прекумерна тежина или дебелина и веќе здравствени состојби како хепатитис Ц.

Интересно е да се забележи дека жените се покажале како почувствителни од мажите на штетните ефекти на алкохолот. Генетиката, исто така, може да биде важен фактор бидејќи зависноста од алкохол и проблеми со преработката на алкохол често се појавуваат во семејствата.

Што е алкохолен хепатитис?

Алкохолниот хепатитис е воспаление на црниот дроб поради консумирање алкохол. Најверојатно е да се појави кај оние кои пијат многу во текот на многу години, но не го развиваат сите кои консумираат прекумерно алкохол. Од друга страна, може да се појави и кај луѓе кои умерено пијат алкохол.

Вообичаени симптоми на алкохолен хепатитис вклучуваат абдоминална осетливост, болка во црниот дроб, гадење, повраќање со крв, слаб апетит, пожолтување на кожата и очите, губење на тежината, замор и треска.

Алкохолот предизвикува и го влошува алкохолниот хепатитис, така што дијагнозата на алкохолен хепатитис значи дека треба постепено да престанете да пиете. Престанокот на алкохол може да помогне да се намалат симптомите и да се спречи понатамошна штета, пишува Times of India.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...