Силен земјотрес во Чиле со јачина од 6,5 степени по Рихтер

Силен земјотрес вечерва јa погоди јужноамериканската држава Чиле.

Јачината на земјотресот, како што соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар, била 6,5 по Рихтер, со епицентар на 17 километри северозападно од Калама и на длабочина од 200 километри.

Засега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

Инаку најсилниот земјотрес во историјата се случи токму во Чиле на 22 мај во 1960 година. Потресот беше со јачина од 9,5 степени според Рихтеровата скала и однесе 6.000 човечки животи, илјадници лица беа повредени, а два милиона луѓе останаа без своите домови.

Пукнтината на земјата што се создаде кко последица на потресот беше долга дури 1.000 километри.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...