Силен земјотрес со јачина од 7 степени на Филипините

Засега е познато дека најмалку едно лице загинало во земјотресот

Најмалку едно лице загина во силниот земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди филипинскиот остров Лузон, при што беа оштетени болница и згради, а силни потреси се почувствуваа и до главниот град Манила.

Гувернерот на Абра Џој Бернос изјави дека мажот (25) настрадал кога врз него паднале урнатини.

Американскиот геолошки институт извести дека епицентарот на земјотресот бил на 11 километри југоисточно од градот Долорес и на длабочина од 10 километри.

Најмалку едно лице е повредено додека луѓето се обидувале да ги евакуираат зградите.

На снимките на социјалните мрежи се гледа моментот кога се урива камбанаријата на црквата, додека луѓето бегаат.

 

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...