Швајцарија се приклучи на седмиот пакет санкции на ЕУ врз Русија

Швајцарија се приклучи на седмиот пакет санкции на Европската унија против Русија, соопшти денеска швајцарската влада.

„Новите мерки првенствено се однесуваат на забраната за купување, увоз или транспорт на злато и златни производи од Русија. Забранети се и услугите поврзани со оваа стока“, се наведува во соопштението.

Според руската ТАС С, на руската банка Сбербанк ќе ѝ биде замрзнат имотот и ќе ѝ биде забрането да дава средства или технички услуги.

Швајцарската влада посочи дека „ниту една од мерките против Русија не е насочена кон трговија со земјоделски или прехранбени производи меѓу трети земји и Русија“.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...