Шпанците тврдат: Барселона наскоро ќе биде исфрлена од европските натпреварувања!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓


Како што објавија шпански и неколку англиски медиуми, Барселона се соочува со исфрлање од Лигата на шампионите и од сите натпреварувања на УЕФА.

Барселона направи некои потези минатото лето во очајнички обид да ги ангажира играчите кои им се потребни за да останат во Лигата на шампионите во наредните сезони.

На крајот од сезоната успеаја да го освојат домашниот шампионат, но и покрај тоа многу лесно може да се случи да не играат во Лигата на шампионите.

Нивната европска авантура во Лигата на шампионите заврши во групната фаза каде завршија на третото место зад Баерн и Интер.

Секако, тоа значеше дека тие го продолжија натпреварувањето во Европската лига, но таму беа елиминирани и од Манчестер Јунајтед.

И покрај успесите што ги постигнаа на теренот, се чини дека ќе им паднат на глава обвинувања за корупција, бидејќи УЕФА нема милост.

Освен потенцијалните казни кои ги очекуваат во Ла Лига доколку бидат прогласени за виновни, УЕФА води и своја приватна истрага.

Како што пренесуваат шпанските медиуми, истражителите на УЕФА дошле до заклучок дека Барселона треба да биде исфрлена од европските натпреварувања во следната сезона.

Наводно, нивниот извештај го прочитал и претседателот на УЕФА, Александар Чеферин и се чека неговата конечна одлука.

Постои можност УЕФА да не чека Ла Лига да ја објави евентуалната казна, туку се ќе направи многу порано.

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...