Шефот на грчкото разузнавање поднесе оставка поради скандал со прислушување

Панајотис Контолеон поднесе оставка „по неправилности што беа откриени при инаку законските процедури за прислушување“, се вели во соопштението од кабинетот на премиерот на Грција.

Контолеон засега не соопшти ништо за оваа информација.

Претходно оваа недела, двајца неименувани грчки пратеници изјавија за „Ројтерс“ дека Контолеон на парламентарната Комисија на 29 јули признал дека неговата служба го шпионирала Танасис Кукакис, известувач на „CNN“ Грција кој ги следи финансиските активности.

Тој состанок на собраниската Комисија се одржа зад затворени врати откако лидерот на опозициската социјалистичка партија ПАСОК поднесе тужба до Врховниот суд поради обидот за прислушување на неговиот мобилен телефон.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...