Шефот на јапонската полиција поднесе оставка поради убиството на Шинзо Абе

Шефот на јапонската Национална полициска агенција во четвртокот изјави дека сака да поднесе оставка за да ја преземе одговорноста за јулскиот атентат на поранешниот премиер Шинзо Абе.

Изјавите на Итару Накамура на прес-конференција, чија агенција е одговорна за работата на јапонската полиција, се најголемите последици од убиството на Абе досега.

Безбедноста во западниот град Нара се сметаше за несоодветна на денот на убиството, 8 јули, велат експертите.

Телохранителите можеа да го спасат Абе така што ќе го заштитат или ќе го повлечат за 2,5 секунди меѓу првиот истрел кој исчезна и вториот што беше фатален, изјавија за „Ројтерс“ осум безбедносни експерти кои ја прегледаа снимката.

Јапонските власти, вклучително и премиерот Фумио Кишида, ги признаа безбедносните пропусти околу појавувањето на Абе на предизборниот митинг.

Националната полициска агенција претходно изјави за „Ројтерс“ дека убиството е резултат на полициско неизвршување на должноста, додавајќи дека тие формирале тим за да ги разгледа безбедносните и заштитните мерки и да развијат превентивни чекори, пренесе н1.хр.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...