Шаќири: Од септември вработените во образованието со повисоки плати за 15%

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири најави дека ден пред почетокот на наставниот процес е постигнат договор со СОНК во врска со платите на вработените и  најави дека наставниот процес во земјава ќе започне без одлагање.

Шаќири е многу среќен поради овој договор и најавува дека септемвриската плата за вработените во основното и средното образование ќе  биде за 15% повисока.

Тоа значи дека околу 32.500 вработени, од кои 25.000 наставници, добиваат дополнителна мотивација за работа и личен придонес за унапредување на квалитетот на националниот образовен систем“, напиша Шаќири.

Тој додава дека со претходните зголемувања од 21% во услови на економска и енергетска криза, вработените во образованието историски добиваат најголема поддршка од Министерството за образование и наука.

 

 

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...