Северна Кореја: Ким прогласи „блескава победа“ над коронавирусот

Три месеци по првата потврда на пандемија на коронавирус во земјата, Северна Кореја објави дека вирусот е победен, а за неговото избувнување ја обвини Јужна Кореја.

Севернокорејскиот властродржец Ким Јонг Ун свечено прогласи победа во борбата против искоренувањето на новиот коронавирус, објавија денеска државно контролираните медиуми во земјата. Изјавата Ким ја дал вчера во Пјонгјанг, на средба на национално ниво посветена на мерки против епидемијата.  Кампањата против коронавирусот  е завршена, но Северна Кореја мора и натаму да остане будна и внимателно да ги контролира граничните подрачја, бил заклучок на средбата.

Речиси две недели Пјонгјанг не пријави  нови случаи на зараза  или сомнителни заболувања поврзани со Ковид-19. Меѓутоа, и натаму е нејасен вистинскиот број на инфицирани со коронавирус. Целосно изолираната земја на средината на мај првпат официјално потврди инфекции со вирусот, притоа се зборуваше за сериозна епидемија. Но, кратко потоа  инфекциите со коронавирус  во јавноста беа споменувани само како „случаи на висока температура“, според официјални наводи, од крајот на април се регистрирани речиси 4,8 милиони вакви случаи, од кои 74 со смртни последици.

Експертите сметаат дека Северна Кореја не располага со доволни тестирачки капацитети, а здравствениот систем во земјата се смета за еден од најлошите во светот. Болниците се скудно опремени, располагаат само со мал број на интензивни одделенија, нема вакцини или лекови против коронавирус. Властите пак тврдеа дека итно испраќаат „мобилни антиепидемиски“ тимови во оние региони во кои се пријавени случаи на висока температура, заради вршење ПЦР и тестови за присуство на антитела и утврдување на причините и симптомите.

Сестрата на севернокорејскиот диктатор изјавила дека и самиот Ким Јонг Ун заболел  за време на епидемијата на коронавирус. Државната новинска агенција КЦНА денеска ја цитира Ким Јо Јонг:

„За време на деновите на оваа карантинска војна, Ким страдаше од висока температура. Но, тој ни еден момент не сакаше да прилегне, зашто мислите постојано му беа кај луѓето за кои е одговорен“. Ова е инаку првпат Северна Кореја да спомене можна инфекција на нејзиниот лидер.

Моќната сестра на Ким Јонг Ун ја обвини Јужна Кореја за раширување на вирусот во Северна Кореја, заканувајќи се со одмазднички потези. Според Јо Јонг, балоните со флаери и пари, кои активисти од Јужна Кореја ги испраќаат преку границата, се виновни за  избувнување на заразата. Сеул веднаш реагираше со демантирање на овие тврдења како „целосно неосновани“.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...